קדישמן ציורים

Image

מנשה קדישמן הוא צייר ופסל ישראלי אשר נולד בשנות ה-30 בעיר תל אביב. אביו נפטר כשהיה ילד בן 15 ולכן פרש מהלימודים ועזר לאימו. במקביל הוא החל ללמוד אמנות שכללה ציור ופיסול. בתחילת דרכו הוא אהב לצייר בפחם ובעיפרון. קדישמן נחשב לאחר מהאמנים החשובים בישראל וציוריו זכו להצלחה מסחררת בארץ וגם בעולם. קדישמן זכה בפרס לפיסול בפריז בשנת 1967 והוא חתן פרס ישראל בשנת 1995. קדישמן מביא בציוריו צבעוניות ורגש רבים וידוע כצייר אשר אוהב לצייר כבשים הנחשבות לאחד מסימני ההיכר שלו. הסיבה לכך היא היותו רועה צאן לשעבר ולכן הוא מתעד ומצייר את הכבשים בצורה מדוייקת כל כך לפעמים בשימוש של פחם או עיפרון. מוטיבים נוספים החוזרים על עצמם בציורים של קדישמן הם נשים ולידות, נושא המוות ועקדת יצחק. קדישמן היה חניך של תנועת הנוער המאוחדת והוא החל את דרכו כאמן אצל משה שטרנשוס. אחת מההשראות הגדולות אשר קדישמן מעלה בציוריו, באה אליו מהנופים של ארץ ישראל היפה, בעיקר אזור עמק יזרעל שם היה רועה צאן. בנוסף לאחר שקדישמן השתחרר מהצבא שם שירת בגדוד הנח״ל, הוא החל לעבוד ככורה נחושת בסדום. את מוטיב הצינורות אשר בעזרתם נכנס אור ואוויר למכרה הוא החל להעלות ביצירות שלו לאחר 20 שנה.

בשנת 1957, פגש קדישמן את יצחק דנציגר ששכנע אותו ללמוד אומנות בלונדון, שם היה עד שנת 1972. בשנים אלה קיבל קדישמן השראה רבה מאומנות הפופ. בשנת 1962 קיבל קדישמן מלגה מקרן הנקראית Slade school of fine art והחל לפסל בהשראה של תרבויות שבטיות בעלי חיים, מזבחות והיה חלק מעיצובן המשלים של אנדרטאות לזכר ניצולי השואה וחללי מלחמת העצמאות.

בשנת 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים. קדישמן אשר היה אז נהג בחיל הרפואה הציג בכניסה למוזיאון ישראל את היצירה ״יער הכביסה״. ב1978 קדישמן הציג את ציוריו של עדר הכבשים הצבועות בביאנלה שבונציה, שם ייצג את ישראל בכבוד ואך זכה ליצירת סרט דוקומנטרי על יצירותיו. משנת 1980, קדישמן מצייר קומפוזיציות שונות שלרגליהן אבנים צבועות. כל הציורים של קדישמן מסמלים מגוון אירועים שעבר בחייו ומסמלים את אישיותו של האומן בצורה נפלאה.

Over 10000+ Fans

Get Fresh Content From WPXPO

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top